St. 22. máj 2024

Firmar.sk

O podnikaní a financiách

Dôležité pojmy v podnikaní, ktoré vám prídu ako z iného sveta

3 min čítania

Určite poznáte základné pojmy ako SZČO, podnikateľ či podnik, no viete vysvetliť pojmy ako akvizícia, fúzia alebo rizikový manažment? Ak sa stretnete s takýmito pojmami, bolo by dobré, keby ste vedeli, čo znamenajú a preto vám v to v tomto článku poradíme.

Akvizície a fúzie

S týmito pojmami sa stretnete pri transakciách, v ktorých ide o nadobúdanie alebo zlučovanie podnikov. Hlavnými dôvodmi býva reštrukturalizácia subjektov, synergické efekty, či získavanie väčšieho podielu na trhu. Tieto pojmy sú ale nejednoznačne vymedzené a preto sa používajú spolu, napríklad pod názvom mergers and acquisitions. Skrátene je to M&A. Je to teda nadobúdnutie a zlúčenie podnikov.

Due Diligence

Predstavuje zabezpečenie pred-akvizičnej previerky cieľovej spoločnosti, a to s cieľom minimalizovať riziká transakcie a následnej integrácie. Aby sme to povedali ešte jednoduchšie, ide o hĺbkovú previerku podniku v súvislosti s potenciálnym uzavretím transakcie.

IPO

Initial Public Offering v preklade znamená prvá verejná ponuka akcií. Je to málo využívaná možnosť predaja podniku. V prípade, že vás zaujímajú podrobnosti, alebo potrebujete strategické poradenstvo, obráťte sa na firmu, ktorá sa venuje kúpe a predajom firiem.

Foto: unsplash.com