St. 19. jún 2024

Firmar.sk

O podnikaní a financiách

Investovanie do zlata – oplatí sa to?

4 min čítania

S článkov nadväzujeme na náš minulý článok kam ivestovať 10 000 eur. Tento kov je nám známy už od staroveku. Je považované za najvzácnejšie platidlo a aj keď sa už dnes v takejto forme nevyskytuje, stále zohráva vo finančnom sektore dôležitú úlohu. Ak chcete investovať do zlata, nemusíte byť veľkým odborníkom s dlhoročnými skúsenosťami. V dnešnom svete internetu sa tu nachádzajú všetky potrebné informácie.

Investovanie do zlata – oplatí sa to? (Foto: unsplash.com)

Vráti sa vám investícia do zlata?

To, či sa oplatí investovať do zlata je jednoduchá otázka, no už ťažšie sa na ňu odpovedá. Záleží od toho, v ktorom období investíciu zvažujete. Jeho hodnota nie je dlhodobo stabilná, takže tento údaj by ste si mali pravidelne sledovať. Všeobecne platí, že v období krízy cena zlata stúpa, pričom cena akcií klesá. Aj preto väčšina odborníkov odporúča rôzne druhy investícií – do zlata, akcií či nehnuteľností. Ak sa pozrieme na hodnotu zlata za posledných 30 rokov, tak jeho hodnota sa zvýšila až o 500 %.

Kedy je investícia do zlata najvhodnejšia

Väčšina odborníkov sa zhoduje na jednom názore – do zlata sa oplatí investovať len v určitých okamihoch, keď sa to najviac oplatí a ostatné investície sú nevýhodné. Keď začne ekonomika stagnovať, prípadne sa objavujú prvé náznaky krízy. Tento spôsob investovania je všeobecne vhodnejší pre väčších investorov, pre ktorých je nevyhnutná diverzifikácia portfólia. Podiel zlata by mal byť v celom portfóliu maximálne sedem percent.