Ne. 21. júl 2024

Firmar.sk

O podnikaní a financiách

Kam investovať 10 000 eur? → 3 preverené ✔️ dobre osvedčené spôsoby

8 min čítania

Hoci je čas krízy, predním alebo po nej, pri investovaní je vždy dôležitý dostatočný časový horizont. Rýchle zbohatnutie je naozaj vysoko rizikové, pretože tak, ako môžete rýchlo získať, tak rýchlo môžete aj stratiť. My odporúčame zvoliť čo najdlhší časový horizont a vyhnúť sa tak prípadnému vyhoreniu pri investovaní.

Kam investovať 10 000 eur
Radíme, kam investovať 10 000 eur

Koľko investovať?

Možností je hneď niekoľko. V podstate sa môže vo všeobecnosti jednať o rôzne investičné modely. Najčastejšie sa jedná o tieto:

  • Jednorazová investícia – po predaji nehnuteľnosti alebo získaní iných výnosov chcete tieto peniaze zhodnotiť.
  • Pravidelné investovanie – nemusíte začínať so vstupným kapitálom, môžete investovať aj po pravidelných investovaných čiastkach, najčastejšie sa jedná o mesačné sumy.
  • Kombinované investovanie – tu sa jedná o kombináciu prvotného vkladu a pravidelných zainvestovaných čiastok.

Najčastejšie sa nás pýtate, kam investovať 10 000 eur. Možností je viacero. Za nás vyberáme tie, ktoré často volíme aj my.

3 rokmi preverené a osvedčené spôsoby

Pri investovaní je vždy dôležitý dostatočný časový horizont. Rýchle zbohatnutie je naozaj vysoko rizikové, pretože tak, ako môžete rýchlo získať, tak rýchlo môžete aj stratiť. My odporúčame zvoliť čo najdlhší časový horizont a vyhnúť sa tak prípadnému vyhoreniu pri investovaní.

Vyberáme viac, ale aj menej konzervatívne spôsoby investovania, sú však v posledných rokoch čoraz populárnejšie a vyhľadávanejšie. Jedná o tie najlepšie investičné možnosti, ktoré odporúčame.

#1 Investovanie do nehnuteľností

Najmä v našich končinách sa jedná o populárnu a konzervatívnu možnosť. Tu však treba rátať s dlhším investičným horizontom a ak neriešite financovanie hypotékou alebo úverom, pripravte si aj dostatočnú prvotnú investovanú čiastku.

Obľúbené sú byty, my však odporúčame zvážiť aj menšie komerčné objekty, garáže a pozemky. Nemusíte hľadať len vo vašom okolí. Lokality, ktoré sú vzdialené od väčších miest môžu byť cenovo dostupnejšie, pritom z dlhodobého hľadiska vedia taktiež ponúknuť vítané zhodnotenie.

Najlepšie investičné možnosti

#2 Investovanie do akcií a dlhopisov

Dnes ich ponúka nie jeden maklér po telefóne, rôzne finančné inštitúcie alebo banky. Tu si však treba dať pozor na vysoké poplatky a daňové povinnosti. Výhodou je, že investovať môžete aj bez vstupných investícii a investovať hoci aj od menších mesačných vkladov.

Práve Finax podľa skúseností klientov a Nákupnej poradne je v tomto ohľade najideálnejší. Má nízke poplatky, možnosť investovať od 20 eur mesačne a oslobodenie výnosov od zdanenia. Investuje u nich aj najbohatší Slovák, tenista Dominik Hrbatý, či ďalších vyše 20 000 klientov. Každé euro je pritom zainvestované skrz akcie a dlhopisy do viac ako 10 000 spoločností, portfólia sú automatický rebalansované, prípadné riziká sú tak maximálne minimalizované.

#3 Investovanie do kryptomien

Jedná sa o pomerne nový spôsob, ako investovať peniaze. Kryptomeny sú často označované ako vysoko volatilné – nestále. To však nič nemení na to, že dlhodobo stále rastú na hodnote, ich množstvo (pri určitých menách) je pevne dané, a zvyšujú záujem o investovanie do nich len zvyšuje ich hodnotu.

Najpopulárnejší je práve Bitcoin. Ak zvažujete vydať sa týmto smerom, môžete začať aj v malom. Pri investovaní 100 dolárov (cca 80 eur) môžete získať od Coinbase vďaka tejto akcii na KuponyZdarma.sk aj extra Bitcoin v hodnote 10 dolárov (cca 8 eur). Jedná sa populárnu a overenú zmenáreň.

Ako na riadenie investičného rizika

Na záver už len pripomenieme dobré osvedčené pravidlo o financiách – diverzifikujte svoje portfólio. Zvážte, ako možno rozdeliť vaše investície, hoci aj keď hľadáte, kam investovať 10 000 eur. Pri správnom rozložení viete pracovať aj s touto čiastkou.