Ne. 21. júl 2024

Firmar.sk

O podnikaní a financiách

Radi by ste pracovali z domu? Dajte si pozor na podvodníkov!

5 min čítania

Ste na materskej dovolenke alebo jednoducho potrebujete tráviť doma viac času, než sa pri klasickom type práce dá? Trh práce momentálne disponuje aj ponukami práce na doma, je však dobré byť pri ich zvažovaní opatrní. Prečo?

Radi by ste pracovali z domu? Dajte si pozor na podvodníkov!
(zdroj: unsplash.com)

Na Slovensku nie až taká rozšírená

Hoci na Slovensku tvorí z celkovej ponuky práce práca mimo pracoviska len 0,2 %, po období pandémie si získava svoju obľubu aj u nás. Viac, než práca na doma, sú ale rozšírené spôsoby privyrábania si, či už pomocou živnosti, alebo jednoducho na zmluvu. Hoci netvrdíme, že ide vždy o podvod, v nasledujúcich riadkoch sa pozrieme predovšetkým na ponuky, pri ktorých by ste sa mali mať od prvého momentu na pozore. Ktoré sú to?

„Zarob toľko, ako pani Jana“

Akonáhle narazíte v popise práce na skladanie pier, lepenie obálok alebo čokoľvek podobné, veľmi dobre preverujte, o čo ide. Obvykle býva pri takomto type privyrobenia si potrebné, aby ste na začiatok investovali. Buď si musíte zakúpiť brožúrku s pokynmi, alebo samotný materiál. Výsledný zárobok bude pritom závisieť iba od vašej šikovnosti, takže za prácu v podstate ani nemôžete očakávať plácu. Nikdy nevypisujte kontaktný formulár k ponuke, ktorá nehovorí nič konkrétne. Takéto ponuky obvykle začínajú titulkou „Zarob 3000 eur ako pani Jana“ alebo „Nebudeš musieť pracovať do konca života“.

Požiadajte o home office

Rovnaký „podvod“ je aj klikanie na reklamu, hoci sa to môže zdať ako jednoduchý a neškodný zárobok. V skutočnosti ide o pyramídovú hru, kde sa neustále navyšuje limit zárobku a čoskoro bude na reklamy klikať celá vaša rodina, len aby ste nevypadli z hry. Tak, ako pri každej práci, aj pri práci z domu by mala byť prvou vecou, ktorá vám s novou prácou pribudne, pracovná zmluva. Musí byť rovnaká, ako pri akomkoľvek inom type práce, s výnimkou miesta vykonávania práce, ktoré je v tomto prípade z domu. Hľadajte recenzie k firme, ktorá prácu ponúka – možno zistíte, že je s ňou veľa jej zamestnancov alebo uchádzačov o prácu nespokojných. Ak máte dobrú prácu a jediné, čo vám nevyhovuje, je to, že by ste radšej niekedy pracovali z domu, skúste svojho šéfa poprosiť o flexibilný pracovný čas, prípadne home office na jeden deň v týždni. Práve po pandémii sa tieto možnosti ukázali pre mnohé firmy ako veľmi prospešné.