Ne. 21. júl 2024

Firmar.sk

O podnikaní a financiách

Káva vo firme – tipy a triky, ako môže káva pozitívne ovplyvniť pracovné prostredie

8 min čítania

Bez kávy si nevieme predstaviť deň doma ani v práci. Či už vlastníte firmu s väčším alebo menším počtom zamestnancov, kávovar oceníte v obidvoch prípadoch. Prečítajte si naše tipy, ako skvalitniť pracovnú morálku a prostredie len obyčajným zabezpečením pravidelného prísunu tohto obľúbeného horúceho nápoja!

Káva vo firme - tipy a triky, ako môže káva pozitívne ovplyvniť pracovné prostredie
(zdroj: unsplash.com)

Kofeín v práci využijeme

Šálka kávy pripravená z kvalitnej zrnkovej kávy obsahuje v priemere 70 mg kofeínu a má stimulačné účinky, ktoré trvajú jednu až dve hodiny po vypití. Tieto účinky veľmi pozitívne pôsobia na mozgovomiešnu nervovú sústavu, okrem toho zvyšujú mentálne schopnosti, potláčajú ospalosť, pocit dlhej chvíle, únavu (vrátane tej duševnej) a zlepšujú depresie. Podľa viacerých štúdií sú 2-4 šálky praženej kávy denne prospešné a nemajú na organizmus žiadny škodlivý účinok. Množstvo kofeínu v šálke kávy je približne o 50% vyššie, ako množstvo kofeínu v šálke čaju. A všetci dobre vieme, že kofeín zvyšuje výkon a vytrvalosť počas intenzívnej a dlhodobej záťaže, čo sa v práci určite zíde. Kofeín tiež stimuluje mozgové receptory, ktoré reagujú aktivovaním energie.

Dobrý obal = dobrá káva

Keďže už vieme, aký prínos má pre pracujúcich kofeín, druhým krokom je postarať sa o to, aby káva, ktorú v práci pijeme, bola naozaj kvalitná. Neznamená to ale, že musíte vo veľkých množstvách, ktoré sú obvykle do firiem potrebné, nakupovať predražené kávy svetových značiek. Dôležité je, aby ste kupovali čerstvo praženú kávu. Ak uvažujete o kúpe tej hypermarketovej predovšetkým kvôli cene, môžeme vás ubezpečiť, že rozdiel v cene oproti tej z pražiarne je naozaj minimálny. Je dobré nájsť si lokálnu pražiareň, odkiaľ kúpite kávu za cenu bez poštovného, poprípade dostanete množstevnú zľavu pri nákupe väčšieho množstva. Takúto zľavu ponúkajú aj mnohé e-shopy, kde si môžete vybrať kávu od výmyslu sveta a následne zaplatiť zvýhodnenú cenu, ktorá je takmer identická s tou hypermarketovou. Ako zistíte, že káva, ktorú ste si vybrali, je naozaj kvalitná? Jedným z ukazovateľov je poriadny obal. Neznamená to, že je pekne farebný a má dobrý dizajn, ale ide predovšetkým o to, aby mal vpredu jednosmerný ventil. Káva je totiž citlivá na kontakt so vzduchom. Druhým znakom dobrej kávy je to, že na tomto vhodnom obale nájdete všetky potrebné informácie – krajinu pôvodu, dátum praženia aj zloženie kávy. Ak sú tieto informácie nejasné – napríklad krajinou pôvodu je EÚ a podobne – je to znak toho, že nejde o kvalitnú kávu.

Automatický alebo pákový?

Do tretice je zárukou dobrej kávy vo firme dobrý kávovar. Keďže sa počíta s tým, že káva zrejme vo firme potečie prúdom (alebo sa aspoň pripravuje častejšie, než v domácnosti) a nikto nemá príliš veľa času na jeho obsluhu, určite odporúčame voliť plnoautomatický kávor. Kapsulový alebo pákový by totiž boli neefektívne, čo sa času obsluhy týka. Pri výbere automatického kávovaru sa zamerajte aj na veľkosť nádrže na vodu a čas nahrievania. Môže sa však stať, že vo vašej firme pracuje skupinka veľkých kávových nadšencov, pre ktorých je príprava kávy hobby. V tom prípade pokojne siahnite aj po alternatívnych druhoch kávovarov, ako napríklad french press, chemex alebo aeropresso. V takejto situácii sa bude hodiť možno aj spomínaný pákový kávovar, pretože pre pravých kávičkárov predstavuje výhodu v tom, že majú v rukách každú jednu šálku kávy, ktorá môže chutiť úplne inak. Tie najlepšie kávovary, ktoré odporúčame, nájdete aj všetky na jednom online mieste. Ak sa ku kúpe takéhoto kávovaru do firmy ešte len chystáte, určite oceníte naše zľavové kódy Okay.sk, ktoré vám poslúžia na nákup tohto, ale aj iných spotrebičov do firmy.